Forum Forum Młodzieży Wrocławskiej Strona Główna Forum Młodzieży Wrocławskiej
www.FMW.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Historia osiedla OPORÓW

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Młodzieży Wrocławskiej Strona Główna -> Historia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
serzhant
Kadet



Dołączył: 05 Lip 2005
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 8:36, 10 Lip 2005    Temat postu: Historia osiedla OPORÓW

OPORÓW (OPPERAU) - to jedno z wrocławskich osiedli położone w południowo zachodniej części miasta. Od strony wschodniej Oporów "odcina" rzeka Ślęża, a od strony północnej linia torów kolejowych. Pierwsze wzmianki o Oporowie datowane są na lata 1201-1227. Są to zapiski znajdujące się w dokumentach klasztoru Cystersów w Lubiążu gdzie wieś Oporów zapisana jest jako jego własność. Od 1208 do 1810 roku pozostawała w posiadaniu kapituły wrocławskiej. Jej ludność zajmowała się uprawą zboża, hodowlą bydła i owiec, a także sadownictwem i uprawą warzyw. W czasach nowożytnych mieszkańcy należeli do grupy tzw. wolnych zagrodników lub wolnych chałupników nie podlegającej obowiązkom pańszczyźnianym. W końcu XVIII stulecia społeczność Oporowa liczyła 156 mieszkańców, a na jego terenie znajdowało się 26 domów, karczma i szkoła. Na początku XX wieku natomiast powstało tu osiedle willowe. Oporów stał się częścią Wrocławia dopiero w roku 1951, kiedy to został do niego włączony. Nazwa Oporów prawdopodobnie pochodzi od imienia Opor.
Obecnie osiedle Oporów liczy około 6,2 tys. mieszkańców.

źródła: Encyklopedia Wrocławia 2000 r

Mapy: 1880rok
[link widoczny dla zalogowanych]

1920 rok
[link widoczny dla zalogowanych]

1970 rok:
[link widoczny dla zalogowanych]

Ulice na Oporowie nazwane są nazwiskami wybitnych ludzi, których krótką biografię przedstawiamy poniżej.

DARWIN Karol - urodzony w 1809 roku, biolog angielski; w dziele "O powstaniu gatunków drogą doboru naturalnego" z 1859 roku przedstawił teorię mechanizmu zmienności gatunków, wskazując, iż walka o byt eliminuje osobniki gorzej przystosowane, wskutek czego do rozrodu dobierają się tylko pary o cechach w danych warunkach najbardziej pożądanych, cechy te potęgują się jeszcze w potomstwie. Teoria doboru naturalnego często nazywa się DARWINIZMEM. Zmarł w 1882 roku.

DZIERŻOŃ Jan, Ks. dr - ur. w 1811 roku w Łowkowicach na Opolszczyżnie w polskiej rodzinie, ksiądz, powszechnie znany prekursor nowoczesnego pszczelarstwa. Twórca teorii partenogenezy (dzieworództwa) pszczół, konstruktor ula rozbieranego, wynalazca ruchomej zabudowy ula. Okres nauki spędził we Wrocławiu; szkoła elementarna przy Katedrze Wrocławskiej, gimnazjum św.Macieja, absolwent Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego w 1833r. Z wyjątkiem okresu edukacji całe życie spędził na Opolszcyżnie. Zmarł w 1906 r.w rodzimych Łowkowicach. W 1946 roku w uznaniu jego zasług przemianowano miejscowość Reichenbach na Dzierżoniów.

Honore` de BALZAC - urodzony w 1799 roku, znakomity pisarz francuski, autor "Komedii ludzkiej" obejmującej kilkadziesiąt powieści i nowel z życia społeczeństwa francuskiego z lat 1816-1848. Niezrównany mistrz w realistycznym kreśleniu namiętności ludzkich i obyczajów swojej epoki. Jest także autorem " Opowieści uciesznych" w stylu Rabelai`ego, sztuk teatralnych, artykułów publicystycznych i in. Zmarł w 1850 roku.

KADŁUBEK Wincenty - mistrz zwany KADŁUBKIEM, urodzony w 1160 roku; biskup krakowski od 1207-1218 roku. Potem popełnił funkcję cystersa w Jędrzejowie. Napisał po łacinie Kronikę Polski doprowadzoną do 1202 roku. W 1764 roku beatyfikowany. Zmarł w 1233 roku.

MIKULSKI Tadeusz - urodzony w 1909 roku, historyk literatury; prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, znawca literatury Oświecenia. W latach 1947-1952 był współredaktorem kwartalnika "Zeszyty Wrocławskie"; również redaktor "Pamiętnika literackiego". Autor zbiorów esejów: "Spotkania Wrocławskie", "Ze studiów nad Oświeceniem". Zmarł w 1958 roku.

MORELOWSKI Marian - urodzony w 1884 roku, historyk sztuki, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, twórca prac z historii sztuki polskiej i obcej.

NAŁKOWSKA Zofia - urodzona w 1885 roku, córka Wacława N., powieściopisarka i eseistka, żywo reagująca na współczesne zagadnienia filozoficzne, estetyczne i społeczne. W okresie międzywojennym była czołową reprezentantką prozy realistyczno - psychologicznej. Od 1934 rok była również członkiem Polskiej Akademii Literatury. W 1936 roku została odznaczona państwową nagrodą literacką. Po II wojnie Światowej pełniła funkcję posła na sejm i członka Międzynarodowej Komisji dla Badań Zbrodni Hitlerowskiej. Zbiór jej szkiców "Medaliony" uznano za najdojrzalszą w literaturze polskiej artystyczną relację z niemieckich. obozów koncentracyjnych. Jedne z najważniejszych Jej utworów to: "Książe", "Dom nad łąkami", "Niedobra miłość", "Granica". Zmarła w 1954 roku.

OSTRORÓG Jan - urodzony w 1436 roku,. Wojewoda poznański, pisarz polityczny, zwolennik centralizacji państwa i wzmocnienia władzy królewskiej. "Monumentum ... pro Reipublicae ordinatione"(Memoriał w sprawie urządzenia Rzeczpospolitej). Zmarł w 1501 roku.

PETRAŻYCKI Leon - urodzony w 1867 roku, wybitny polski prawnik socjolog, prof. Uniwersytetu Petersburskiego i Warszawskiego. Przedstawiciel psychologicznej teorii prawa. Znane utwory Petrażyckiego to: "Wstęp da nauki prawa i moralności", "Teoria prawa i gosudarstwa w swiazi s tieorijej nrawstwiennostii". Zmarł w 1931.

SKARBEK Fryderyk - urodzony w 1792 roku, ekonomista, zwolennik liberalizmu gospodarczego, autor wykładów ekonomii. "Gospodarstwo narodowe", "Teoria bogactw społecznych". Zmarł w 1866 roku.

SOLSKI Ludwik - właśc. Ludwik Napoleon Sosnowski, urodzony w 1855 roku, wybitny aktor, reżyser, dyrektor teatru. W ciągu 80-letniej pracy scenicznej grał ok. 800 ról. W okresie swego największego rozwoju artystycznego kreował role charakterystyczne o silnym wyrazie tragicznym lub komediowym np. "Harpagon w skąpcu", "Łatka w Dożywociu", "Król Filip w Don Carlosie". Jako reżyser i kierownik teatru krakowskiego i warszawskiego u schyłku XIX w. i na początku XX w. przyczynił się poważnie do unowocześnienia czołowych scen polskich. W Krakowie wprowadził na scenę dramaty S. Wyspiańskiego oraz innych pisarzy modernistycznych polskich i obcych. Występował do końca swojego życia, a w 1954 roku odbyło się ostatnie przedstawienie z jego udziałem.

TRENTOWSKI Bronisław - urodzony w 1808 roku, filozof, uczestnik powstania listopadowego, potem przebywał za granicą. W pracach filozoficznych usiłował stworzyć system polskiej filozofii narodowej, ogłosił m.in."Chowanna"(pedagogika), "Myślini"(logika), "Panteon wiedzy ludzkiej".

ZOLA Emile - urodzony w 1840 roku, francuski pisarz, teoretyk i przywódca szkoły naturalistycznej. Żarliwy demokrata. Napisał m.in. "Oskarżam" - 20 tomowy cykl powieści o społeczeństwie francuskim drugiej połowy XIX w. Zmarł w 1902 roku.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ementepdesfa2
Piknik



Dołączył: 12 Kwi 2007
Posty: 12
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Czw 16:02, 12 Kwi 2007    Temat postu:

Huge cocks, wet pussies, hardcore action!
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Młodzieży Wrocławskiej Strona Główna -> Historia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin